Błędne tłumaczenie czy celowy zabieg Jezusa?

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

Anteas

Post autor: Anteas » 01-09-12, 19:02

cvan pisze:Ja nie piszę że tak było, tylko że równie dobrze tak mogło być, ani ty ani ja tego nie wiemy
Zatem twoim zdaniem nienawidzić to znaczy oddawać majątek Jezusowi i apostołom? Oryginalna definicja :lol:
W sumie wydaje mi się, że posługując się takim rozumowaniem można sobie wszystko interpretować dokładnie tak jak się chce. Można zdanie "jaka piękna pogoda" interpretować jako "mam dzisiaj doła", albo co innego. Co tylko sobie życzysz.

Zdanie
Jeśli ktoś przychodzi do Mnie, a swego ojca i matkę, i żonę, i dzieci, i braci, i siostry, a nawet siebie samego kocha bardziej niż Mnie, nie może być moim uczniem
Ty interpretujesz jako;
"dajcie swoją kasę i wszystko inne co maci, mi i moim ludziom"
Nie mam pojęcia, co cię skłania do takiej interpretacji.
_____________________________________________
W sumie chciałem tylko powiedzieć, że nie należy tego zdania interpretować jako wyrwanego z reszty Pisma. Jeśli chcesz wiedzieć, co powinieneś czynić jeśli chcesz być Jego uczniem, musisz przeczytać wszystko co Pan Jezus odnośnie tego powiedział. Bo czytając tylko pojedyncze zdania, zawsze znajdziesz coś do czego można by się przyczepić (czasami na siłę). Ale to jest droga donikąd.

cvan
Przyjaciel forum
Posty: 19
Rejestracja: 08-10-11, 15:05
Lokalizacja: Polska

Post autor: cvan » 03-09-12, 17:39

Anteas pisze:
cvan pisze:Ja nie piszę że tak było, tylko że równie dobrze tak mogło być, ani ty ani ja tego nie wiemy
Zatem twoim zdaniem nienawidzić to znaczy oddawać majątek Jezusowi i apostołom? Oryginalna definicja :lol:
W sumie wydaje mi się, że posługując się takim rozumowaniem można sobie wszystko interpretować dokładnie tak jak się chce. Można zdanie "jaka piękna pogoda" interpretować jako "mam dzisiaj doła", albo co innego. Co tylko sobie życzysz.

Zdanie
Jeśli ktoś przychodzi do Mnie, a swego ojca i matkę, i żonę, i dzieci, i braci, i siostry, a nawet siebie samego kocha bardziej niż Mnie, nie może być moim uczniem
Ty interpretujesz jako;
"dajcie swoją kasę i wszystko inne co maci, mi i moim ludziom"
Nie mam pojęcia, co cię skłania do takiej interpretacji.
_____________________________________________
W sumie chciałem tylko powiedzieć, że nie należy tego zdania interpretować jako wyrwanego z reszty Pisma. Jeśli chcesz wiedzieć, co powinieneś czynić jeśli chcesz być Jego uczniem, musisz przeczytać wszystko co Pan Jezus odnośnie tego powiedział. Bo czytając tylko pojedyncze zdania, zawsze znajdziesz coś do czego można by się przyczepić (czasami na siłę). Ale to jest droga donikąd.
Pisałem wcześniej że to przykład jak równie dobrze mogło być, a nie jak było.

Ty próbowałeś przed chwilą zrobić coś znacznie gorszego, właśnie odwracasz znaczenie słów i śmiejesz się z tego, gdy ja właśnie brałem dosłownie słowo "nienawidzić", które ty całkiem pomijasz z sobie znanego(być może) powodu.

Śmiejesz się z odwracania znaczenie, gdy wy próbujecie wyjaśnić dlaczego słowo "nienawidzić" znaczy coś odwrotnego, tylko dlatego że w innym fragmencie Jezus mówił coś innego.

Znów mogę powtórzyć pytania, dlaczego uważacie że to słowo było hiperbolą a inne akurat nie?

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Post autor: Saileh » 03-09-12, 17:50

cvan pisze:Pisa³em wcze¶niej ¿e to przyk³ad jak równie dobrze mog³o byæ, a nie jak by³o.
[...]
¦miejesz siê z odwracania znaczenie, gdy wy próbujecie wyja¶niæ dlaczego s³owo "nienawidziæ" znaczy co¶ odwrotnego, tylko dlatego ¿e w innym fragmencie Jezus mówi³ co¶ innego.

Znów mogê powtórzyæ pytania, dlaczego uwa¿acie ¿e to s³owo by³o hiperbol± a inne akurat nie?
Uzasadniali¶my Ci to ju¿ od kilku stron. Nie odnios³e¶ siê do ¿adnego z tych uzasadnieñ (a by³o ich wiele, nie jedno).
Poza tym "kochaæ mniej" to nie jest co¶ odwrotnego do "nienawidziæ".
"Kochaæ" i "nienawidziæ" - to jest co¶ odwrotnego.

Co do interpretacji, ¿e Aposto³owie chcieli zabraæ chrze¶cijanom maj±tki - nie masz na to ¿adnych dowodów. Aby tak twierdziæ, musisz za³o¿yæ z³e intencje Aposto³ów.

Jak ju¿ za³o¿ysz z³e intencje, chciwo¶æ, k³amstwo itd. Aposto³ów, to mo¿esz tak twierdziæ, ale nie mo¿esz twierdziæ, ¿e przeczyta³e¶ to w Pi¶mie ¦wiêtym.
Ostatnio zmieniony 03-09-12, 17:53 przez Saileh, łącznie zmieniany 2 razy.
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

Awatar użytkownika
o. Placyd Koń
Administrator
Posty: 375
Rejestracja: 11-04-08, 00:53
Lokalizacja: Neukirchen b. Hl. Blut, Niemcy
Kontakt:

Post autor: o. Placyd Koń » 03-09-12, 17:58

cvan pisze:Znów mogę powtórzyć pytania, dlaczego uważacie że to słowo było hiperbolą a inne akurat nie?
Już to napisałem: Z kontekstu. Z porównania z innymi miejscami w Ewangelii, gdzie On mówi o przykazaniu miłości do rodziców.

Jeśli przyjąłbyś w tym miejscu dosłowne rozumienie słowa "nienawidzić" w stosunku do rodziców (i innych), to miałbyś w słowach Jezusa sprzeczność.

ODPOWIEDZ