Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Alex
Przyjaciel forum
Posty: 1424
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: Gdynia

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: Alex » 12-12-08, 18:20

Tak się składa, że także czytam tę książkę i chciałam ją polecić - tylko nie teologom i apologetom :mrgreen: . Myślę, że sam Hołownia nie miał takich ambicji, by jego książka stała na tej samej półce obok książek Scott'a Hahn'a:

"Nie umiałbym napisać podręcznika religii, jestem na to za głupi. Ta książka to amatorska próba zmierzenia się z pytaniami, które raz na jakiś czas przebiegają przez głowy wierzących (i niewierzących), po czym uciekają w siną dal. Przerażone tym, że są takie niepoważne. A przecież nie są. Bóg dał nam rozum właśnie po to, byśmy nie wiedząc czy wątpiąc - pytali.(...) Dwa lata pracy nad tym tekstem zmieniły moje życie. Dowiedziałem się wiele o mojej wierze - coś, co zawsze było dla mnie najważniejszą, bardzo żywą rzeczywistością, teraz pulsuje w rytmie nieznanym mi nigdy wcześniej"

I to się czuje. Np. opisy wybranych przez Hołownię postaci biblijnych sprawiają, że stają się one pełne życia: targane emocjami, mają wątpliwości, błądzą i odnajdują drogę i znowu błądzą. Zupełnie jak my...

A pytania tu można znaleźć rzeczywiście przeróżne:
- Kiedy będzie koniec świata?
- Czym różni się dusza od karty sim?
- Dlaczego król Dawid poszedł do łóżka z sąsiadką? (ło matko!)
- Dlaczego Włosi zabili Jezusa?

Świetna książka dla młodzieży młodszej ale również tej starszej - "nieskażonej", niestety, wiedzą teologiczną na poziomie uniwersyteckim (wszystko przed nami) ;-) - czyli dla nas, mili forumowicze :-D .

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: hiob » 15-12-08, 02:49

Alex pisze:Tak się składa, że także czytam tę książkę i chciałam ją polecić...
No proszę. Mam rzadką okazję nie zgodzić się z Alex. :-D Teoria o towarzystwie wzajemnej adoracji rozeszła się jak dym. Ale może opinia Alex spowoduje, że jednak się przemogę i przeczytam całą książkę.
- tylko nie teologom i apologetom :mrgreen: . Myślę, że sam Hołownia nie miał takich ambicji, by jego książka stała na tej samej półce obok książek Scott'a Hahn'a:

"Nie umiałbym napisać podręcznika religii, jestem na to za głupi. Ta książka to amatorska próba zmierzenia się z pytaniami, które raz na jakiś czas przebiegają przez głowy wierzących (i niewierzących), po czym uciekają w siną dal. Przerażone tym, że są takie niepoważne. A przecież nie są. Bóg dał nam rozum właśnie po to, byśmy nie wiedząc czy wątpiąc - pytali.(...) Dwa lata pracy nad tym tekstem zmieniły moje życie. Dowiedziałem się wiele o mojej wierze - coś, co zawsze było dla mnie najważniejszą, bardzo żywą rzeczywistością, teraz pulsuje w rytmie nieznanym mi nigdy wcześniej"

I to się czuje. Np. opisy wybranych przez Hołownię postaci biblijnych sprawiają, że stają się one pełne życia: targane emocjami, mają wątpliwości, błądzą i odnajdują drogę i znowu błądzą. Zupełnie jak my...
To jest na pewno kolosalna zaleta tej książki. Jednak to nie usprawiedliwia w żaden sposób takich opinii, które są sprzeczne z nauczaniem Kościoła. I to jest mój problem, jaki mam z jego książką. Podałem wcześniej cytat, który mnie zbulwersował. Kościół zawsze uczył, że Biblia nie może zawierać żadnych błędów. Sobór Watykański w konstytucji dogmatycznej Dei Verbum przypomina:

KO 11. Prawdy przez Boga objawione, które są zawarte i wyrażone w Piśmie świętym, spisane zostały pod natchnieniem Ducha Świętego. Albowiem święta Matka - Kościół uważa na podstawie wiary apostolskiej księgi tak Starego, jak Nowego Testamentu w całości, ze wszystkimi ich częściami za święte i kanoniczne dlatego, że spisane pod natchnieniem Ducha Świętego (por. J 20,31, 2 Tm 3,16, 2 P 1,19-21, 3,15-16) Boga mają za autora i jako takie zostały Kościołowi przekazane. Do sporządzenia Ksiąg świętych wybrał Bóg ludzi, którymi jako używającymi własnych zdolności i sił posłużył się, aby przy Jego działaniu w nich i przez nich, jako prawdziwi autorowie przekazali na piśmie to wszystko i tylko to, co On chciał. Ponieważ więc wszystko, co twierdzą autorowie natchnieni, czyli hagiografowie, winno być uważane za stwierdzone przez Ducha Świętego, należy zatem uznawać, że Księgi biblijne w sposób pewny, wiernie i bez błędu uczą prawdy, jaka z woli Bożej miała być przez Pismo św. utrwalona dla naszego zbawienia. Dlatego "każde Pismo przez Boga natchnione użyteczne (jest) do pouczania, do przekonywania, do napominania, do kształcenia w sprawiedliwości: by człowiek Boży stał się doskonały i do wszelkiego dobrego dzieła zaprawiony" (2 Tm 3,16-17).

I jasne jest, że należy rozróżnić z jakim rodzajem literackim mamy do czynienia i że musimy rozumieć jak starożytni pisali historię, ale nie wolno nam podchodzić do Biblii w taki sposób, że gdy nam się wydaje, że dobry Bóg nie mógł tak "okrutnie" postąpić, to prawdopodobnie autor biblijny sobie to po prostu zmyślił. Potem zaczynamy tłumaczyć, że przejście przez Morze Czerwone to nie był cud, bo tam jest płytko, a rozmnożenie chleba to nie cud, tylko nagle się wszyscy zaczęli dzielić i nagle z całej Biblii nam nie zostaje nic. Albo to,co każdy chciałby sam tam znaleźć.

Jak się nie rozumie dlaczego Bóg kazał wyniszczać całe narody, albo dlaczego kazał zabijać pierworodnych synów i zwierzęta, to może trzeba albo przyznać, że się tego nie rozumie, albo zacząć czytać Hahna i zrozumieć. Ale nie wolno nam negować faktu, że Biblia podaje nam historyczną prawdę.
Świetna książka dla młodzieży młodszej ale również tej starszej - "nieskażonej", niestety, wiedzą teologiczną na poziomie uniwersyteckim (wszystko przed nami) ;-) - czyli dla nas, mili forumowicze :-D .
Ale jak książka ta przemyca liberalne i nonszalanckie traktowanie Biblii, to może zrobić więcej złego niż dobrego. Trudno mi ocenić, czy ta łyżka dziegciu zepsuła cały garniec miodu i jak per saldo ocenić całą książkę. Może jak ją przeczytam, wrócę do tej oceny. Na razie jednak jestem dość sceptycznie do niej nastawiony i nie mogę się do końca z opinią Alex zgodzić.

PS. Parę tekstów wyjaśniających stanowisko Kościoła.Po angielsku, ale dla Alex to żadna przeszkoda. :mrgreen:

http://www.catholic.com/thisrock/2005/0512bt.asp

http://www.catholic.com/thisrock/2008/0805fea4.asp ;-)
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: hiob » 15-12-08, 03:43

krokodyl pisze: ... niech pierwszą pozycją będzie książka którą polecił Hiob w dziale o New Age . Hiob jeśli temat się podoba to zrób ten początek , no i koniecznie dopisz wydawnictwo i rok wydania , tak łatwiej będzie do niej dotrzeć . pozdrawiam
No właśnie, zapomniałem o tym całkiem. Pacwa Mitch, Katolicy wobec New Age, WAM, Kraków 1994 Czytałem, polecam. Ojciec Pacwa, syn truckera-imigranta z Polski, współpracujący teraz stale z EWTN (można go między innymi posłuchać na żywo w każdą środę o 21 polskiego czasu w radiu EWTN) niesamowicie mądry i wykształcony facet, znający kilkanaście języków, łącznie z aramejskim, hebrajskim, arabskim i greką, sam "flirtował" za młodu z religiami wschodu i z niew age. Potem napisal tę książkę ostrzegając o niebezpieczeństwach tego typu zabaw.

A ja, jak wiecie, jestem ostatnio zafascynowany książkami księdza profesora i chciałbym polecić parę kolejnych przeczytanych ostatnio przeze mnie:

Michał Heller "Podglądanie Wszechświata" Wydawnictwo Znak, www.znak.com.pl Kraków 2008. Cena 29.-

Książka jest zapisanym zbiorem pogadanek "o nauce i jej historii, o kosmologii i Wszechświecie, o związkach nauki z filozofią i teologią", jakie ksiądz Michał Heller wygłosił w tarnowskim radiu RDN. Ponieważ te pogadanki były wygłaszane przez radio, to były opowiedziane bardzo przystępnym językiem. Sporo interesujących faktów z historii nauki.

Michał Heller "Sens życia i sens Wszechświata" Studia z teologii współczesnej. Wydawnictwo Biblos 2008, wydanie drugie. www.biblos.pl

Trochę trudniejsza książka, ale ja się nie mogłem od niej oderwać. Przykładowe tytuły rozdziałów:

Rozdział 4 "W SPRAWIE JĘZYKA O BOGU" 1 Teologia i kłopoty fizyka z językiem. 2. Ewolucja pojęć. 3. Świat kwantów i nieprzemienność.
Rozdział 5 "DWIE PRAWDY" 5. Logika i "niebo w płomieniach".
Rozdział 6 "CHRZEŚCIJAŃSKI NATURALIZM". 1 Natura i naturalizm 4. Radykalizm tradycji
Rozdział 7 "TEORIA EWOLUCJI I TEOLOGIA" 2. Dlaczego teolog nie powinien zwalczać teorii ewolucji?

Jest tam sporo filozofii, więc jak kogoś takie rozważania nie pociągają, to może łatwo zasnąć przy tej książce. Ale jak wykazała to nawet praktyka naszego forum, czasem nam trudno zrozumieć te współzależności między teologią, filozofią, naukami ścisłymi i,powiedzmy, teorią ewolucji. Jak to rozumieć, by miało to sens? Jak rozumieć fakt (o którym pisałem w powyższym poście), że Biblia nie zawiera błędu z twierdzeniem, że "teolog nie powinien zwalczać teorii ewolucji"? Na takie pytania stara się właśnie odpowiedzieć w swej książeczce Michał Heller.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Alex
Przyjaciel forum
Posty: 1424
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: Gdynia

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: Alex » 15-12-08, 16:57

Hiob pisze:No proszę. Mam rzadką okazję nie zgodzić się z Alex. :-D Teoria o towarzystwie wzajemnej adoracji rozeszła się jak dym.
A ja myślę, że - wbrew pozorom - nasze opinie nie są tak całkiem rozbieżne :-)

Konstrukcja książki "Tabletki z krzyżykiem" przewiduje, oprócz tekstu zasadniczego autorstwa p.Hołowni, dwa rodzaje dygresji. W jednym rodzaju ramek cytowane są fragmenty Katechizmu Kościoła Katolickiego nawiązujące do omawianego tematu, a w innym wzorze ramek cytowane są fragmenty książek przeczytanych przez Hołownię, będących jakąś inspiracją napisanego tekstu.

Otóż cytowany przez Ciebie, Hiobie, tekst jest zawarty w takiej ramce i jest cytatem z książek włoskich dziennikarzy R.Beretta, E.Broli "Jedenaście przykazań. Półprawdy i niedomówienia na temat Biblii" oraz doktora egzegezy nowotestamentowej Klausa Stefana Kriegera "Przemoc w Biblii".

Nie znam tych książek więc nie umiem powiedzieć w jakim kontekście te informacje były przytoczone. Zresztą nie będę polemizować na temat znaczenia tych słów, ponieważ nawet gdybym się z Tobą, Hiobie, nie zgadzała, to i tak poległabym w dyskusji na tym polu ;-). Ale skoro krytykujesz ten fragment, to ja to po prostu przyjmuję.
Być może p.Hołownia sam nie zauważył pułapki, w którą wpadł cytując tę informację, bo nie przypuszczam, by wynikało to z jego nonszalanckiego podejścia do Biblii. Tak więc jest to pewnie zgrzyt ale nie stanowi chyba o wartości całej książki.

Ja, mimo wszystko, poleciłabym tę książkę z powodów, o których już wspomniałam. Pamiętam kilka książek, które przeczytałam w swoich młodych latach, które były ważnymi, mocnymi punktami w moim duchowym rozwoju. Ale gdybyś mnie dziś spytał o detale, cytaty, szczegółowe fakty to - "bij-zabij" - nie pomnę. Za to pamiętam, że wszystkie one przyniosły wrażenie świeżego powiewu, czegoś nowego, żywego, pulsującego w mojej wierze. I podejrzewam, że tak może być i z naszą książką. Zostanie wrażenie, że wiara może być żywa, że postaci biblijne nie były wykonane ze spiżu ale byli ludźmi z krwi i kości. I być może czytający nawet nie zauważą tego dyskusyjnego fragmentu :-) .
Ale może opinia Alex spowoduje, że jednak się przemogę i przeczytam całą książkę.
To mi przypomniało, że chyba ponad rok temu dyskutowaliśmy tu o filmie, którego nie oglądaliśmy, a teraz piszemy o książce, której oboje nie przeczytaliśmy do końca :-D. Szymon Hołownia chyba by się ucieszył, że Jego książka wzbudza emocje już od pierwszych stron.
Parę tekstów wyjaśniających stanowisko Kościoła.Po angielsku, ale dla Alex to żadna przeszkoda. :mrgreen:
Zmaganie się z językiem angielskim to zawsze jest dla Alex przeszkoda :mrgreen: ale za linki dziękuję :-)

Pozdrawiam :-)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: hiob » 25-12-08, 18:18

Do dyskusji o książce Hołowni pewnie powrócimy, gdy ją całą przeczytam, a dziś chciałbym polecić coś zupełnie innego. Felietony Franciszka Kucharczaka, które właśnie zostały wydane w formie książkowej. Oczywiście można je przeczytać także w archiwach internetowych Gościa Niedzielnego, ale jednak inaczej się czyta słowo wydrukowane na papierze. Nie wspominając już o tym, że jest wiele osób takich, które bardzo nie lubią czytać z monitora komputera, albo wręcz nie potrafią tego zrobić. Polecam więc tę książkę jako prezent dla tych naszych wszystkich znajomych, którzy wolą tradycyjne formy przekazu.

Ja poznałem pana Kucharczaka za pośrednictwem jego felietonów. Przeczytałem kiedyś jeden z nich i zgodziłem się z nim w stu procentach. Sięgnąłem po następny i następny i wkrótce przeczytałem wszystkie. I zdumiewająca rzecz: Zgadzałem się z każdym z nich. Nigdy nie spotkałem w życiu kogoś, kto myślałby identycznie jak ja, więc napisałem maila do pana Kucharczaka by mu o tym powiedzieć i tak się poznaliśmy. Nie muszę więc nikogo przekonywać, że polecam tę książkę bardzo gorąco i bez żadnych zastrzeżeń.

Franciszek Kucharczak Tabliczka Sumienia Wydawnictwo Gościa Niedzielnego 2008, cena około 25 zł.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: hiob » 30-01-09, 02:22

Mam dziś nową, doskonałą rekomendację. Książka Scotta Hahna "Przyczyny wiary". Ja jej co prawda jeszcze nie czytałem, ale oglądałem w EWTN kilkanaście odcinków audycji, w których Hahn rozmawiał o tej książce. Na pewno kupując ją nikt sie nie zawiedzie.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
Vul
Administrator
Posty: 1252
Rejestracja: 26-09-08, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: Vul » 30-01-09, 09:53

hiob pisze:Mam dziś nową, doskonałą rekomendację. Książka Scotta Hahna "Przyczyny wiary".
Już zamówiłem, dzięki :) Po przeczytaniu felietonów Hana i Twojej rekomendacji można "brać w ciemno" :D
Wspólnota Domowego Kościoła
天無絕人之路 (天无绝人之路)
Niebo nigdy nie zamyka wszystkich drzwi (chiń)

Artek

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: Artek » 30-01-09, 10:29

Poniżej spis z Ceneo, gdzie jeszcze można ja kupić. Ja zaraz zamawiam, też w ciemno 8-)
http://www.ceneo.pl/2070875

holt
Przyjaciel forum
Posty: 36
Rejestracja: 29-01-09, 23:28
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: holt » 01-02-09, 20:25

Hiob, wspomniałeś ks. Michała Hellera. Przez dwa lata w tarnowskim Seminarium był moim wykładowcą. Niesamowity facet.
Ale chciałbym polecić inną książkę. Coś, czym się ostatnio zachwycam.

Emilien Tardif - "Jezus żyje"

Wydań było kilka. można ją znaleźć w sieci

http://lublin.republika.pl/jesus0.htm

Przyznam się, że jako ksiądz, który na sobie doświadczył uzdrawiającego działania Boga, otwieram bardzo szeroko oczka, kiedy czytam tę książkę. Jest bardzo znana w środowisku Odnowy Charyzmatycznej. Polecam całym sercem. Podczas lektury człowiek zaczyna rozumieć, że uzdrowienie jest odpowiedzią na modlitwę.
Powoli dochodzę do wniosku, że staję się "wierzącym księdzem" ;-) :lol:
Pan jest WIELKI (Ps 40,17)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: hiob » 01-02-09, 21:43

Ja w takim razie polecę inną książkę o podobnej tematyce. Mam w swojej biblioteczce wywiad z ojcem Tardifem, który przeprowadził Marino Parodi. Tytuł to "Dary Ducha Świętego i Nowa Pięćdziesiątnica", Wydawnictwo Księży Marianów 1998.

Zacytuję jeden fragment:

"Czy to prawda, że ojciec przepowiedział objawienia w Medjugorie?

-6 maja 1981 byłem w Rzymie, w Domus Pacis, z okazji międzynarodowego kongresu Odnowy w Duchu, i pośród zgromadzonych znajdował się ksiądz z byłej Jugosławii, ojciec Tomislav Vlasic. Prosił o modlitwę za Kościół w jego kraju. [...] Tak się zdarzyło, że otrzymałem w sercu proroctwo, które już nie mogło być wyraźniejsze: "Nie bój się, poślę wam moją Matkę". Łatwo sobie wyobrazić moje zdumienie, kiedy dowiedziałem się o objawieniach. Pismo Święte opowiada, jak Bóg posłużył się oślicą Balaama. Pan od tamtego czasu nie przestaje posługiwać się mówiącymi osłami".
:mrgreen:

Jednak ojciec Tardif nie o tym tam mówi, to tylko jakaś ciekawostka dodana na marginesie. Mówi on o potrzebie ewangelizacji, nawrócenia, o działaniu Ducha Świętego nie tyle przez grupy modlitewne (które są raczej owocem tego działania), co raczej przez działanie w każdym z nas. Działanie Ducha poprzez odrodzenie charyzmatów w każdym członku ludu Bożego.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

holt
Przyjaciel forum
Posty: 36
Rejestracja: 29-01-09, 23:28
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: holt » 04-02-09, 22:23

Właśnie nabyłem cudowną książkę:
Mark Kinzer - Panowanie nad językiem - jak po chrześcijańsku walczyć z oszczerstwem i plotką.
Niesamowita rzecz. Miałem okazję słuchać rekolekcji opartych o tę książkę. Mam je nagrane w MP3. Głosili je klaretyn z Wrocławia i świecka kobieta ze Świdnicy - koordynatorka Odnowy w Duchu Świętym. Wrażenie niesamowite.
Ale polecam lekturę...
Pan jest WIELKI (Ps 40,17)

krokodyl
Przyjaciel forum
Posty: 79
Rejestracja: 12-03-08, 21:29

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: krokodyl » 07-02-09, 13:55

Tytuł :Podróż Pragnień , autor John Eldredge , wydawnictwo Oficyna Wydawnicza LOGOS W-wa 2002 .
"Miejcie doskonałą nadzieję na łaskę , która wam przypadnie przy objawieniu Jezusa Chrystusa ( 1 list św Piotra 1,13 ) ". Gdy czytam podobny fragment , nie wiem , czy śmiać się czy płakać . Doskonałą nadzieję ? My nie mamy nawet cząstkowej nadziei co do życia , które ma nadejść . Przynajmniej w sferze pragnień naszego serca . Niebo być może jest coraz bliżej . Świetnie . Jednak pozostaje ono odległe i mało realne , więc muszę zdobyć to , co potrafię , już teraz . Nasze poszukiwania ograniczają jedynie finanse , opcje i moralność . Ludzie o mniejszych skrupułach i większej finansowej dyspozycyjności posuwają się jeszcze dalej . Dla większości chrześcijan niebo jest planem awaryjnym .

Odpowiedz uczciwie - jak często myślisz o niebie ?

Ile w swoim życiu przeczytałeś książek o niebie ?

Ile rozmów o niebie zainicjowałeś w kręgu bliskich przyjaciół ?

Blaise Pascal zauważył : My w zasadzie nie żyjemy , lecz mamy nadzieję na życie ; i podczas gdy wciąż przymierzamy się do szczęścia , jest pewne , że nigdy go nie osiągniemy , skoro naszą aspiracją nie jest inne szczęście prócz tego , którego możemy zaznać w tym życiu .

Czego oczekujesz z nadzieją na kilka najbliższych miesięcy ?

Czego oczekujesz z nadzieją na następnych parę lat ?

Czego oczekujesz z nadzieją na czas swojej emerytury ?

A teraz.........czego oczekujesz z nadzieją na czas po twojej śmierci ?
Ostatnio zmieniony 07-02-09, 13:59 przez krokodyl, łącznie zmieniany 1 raz.

Alex
Przyjaciel forum
Posty: 1424
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: Gdynia

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: Alex » 26-03-09, 15:43

Ukazał się pierwszy, zwiastunowy, egzemplarz nowego miesięcznika "Biblia - krok po kroku". Numer ten jest dostępny w formie bezpłatnej wkładki do miesięcznika LIST i na stronie, w formie pliku pdf do ściągnięcia. Zapowiada się bardzo ciekawie i rzetelnie ( w Radzie Programowej zasiada m.in. o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski).

Następny numer będzie odpowiadał na pytanie jak czytać Stary Testament i dowiemy się m.in. o tym:
Jak kształtował się kanon Starego Testamentu
– różne kanony: żydowski, katolicki, protestancki, koptyjski.
Czym jest Biblia dla Żydów?
I ty możesz być egzegetą.
Najważniejsze daty w historii zbawienia.

Awatar użytkownika
Vul
Administrator
Posty: 1252
Rejestracja: 26-09-08, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: Vul » 02-04-09, 11:17

Polecam lekturę następujących pozycji, które czytamy razem w rodzinie. Są to:

Czasopisma, które czytamy z rodziną
  • Obrazek Gość Niedzielny (nasze ostanie odkrycie z żoną, czytamy reguralnie - ja najczęściej w podróży :)) oraz
  • Obrazek Mały Gość (dla młodzieży, chociaż moja młodzież [13 i 14 lat] czyta też "dużego" Gościa),
  • Obrazek Anioł stróż (miesięcznik dla dzieci z płytą CD - moja czterolatka bardzo lubi to pismo [jak jej się czyta] i słuchać opowiadań i piosenek z CD na dobranoc),
  • Obrazek List (miesięcznik katolicki - ten czytamy niejako z obowiązku ponieważ należymy do Wspólnoty Domowego Kościoła, ale jest godny polecenia)
Stacje radiowe - niestety o zasięgu lokalnym - warszawskim Powyżej polecam tylko te, które czytam lub słucham mniej lub bardziej regularnie :)
Wspólnota Domowego Kościoła
天無絕人之路 (天无绝人之路)
Niebo nigdy nie zamyka wszystkich drzwi (chiń)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Książki - filmy - audycje - spotkania - prasa .

Post autor: hiob » 03-04-09, 18:27

holt pisze:... Mam je nagrane w MP3. ...
Mógłbyś mi to przysłać mailem? Albo wrzucić na "wrzutę", www.wrzuta.pl lub na "od siebie", www.odsiebie.com i podać link? Sam bym chętnie posłuchał. Dzięki.
Ostatnio zmieniony 03-04-09, 18:30 przez hiob, łącznie zmieniany 1 raz.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ